Jezik

+86-13967261180
Dom / Vijesti / Vijesti iz industrije / Vatrostalni materijali za visoke temperature: razredi, ograničenja i rizici kupnje
Tisak i događanja

Vatrostalni materijali za visoke temperature: razredi, ograničenja i rizici kupnje

Procesni inženjer koji dimenzionira oblogu za peć za uklanjanje veziva i sinteriranje na 1300 °C obično završi s tri ponude na stolu: gusta šamotna opeka po najnižoj jediničnoj cijeni, izolacijska šamotna opeka od 0,8 g/cm³ u sredini i sustav modula od keramičkih vlakana od 128 kg/m³ na vrhu. Poredak po jediničnoj cijeni i poredak prema ukupnom trošku rijetko upućuju na istu opciju, a razlog leži u dvije brojke koje nitko ne stavlja u kotaciju: temperatura stalne uporabe i masa obloge.

Kratak odgovor: prvo odaberite visokotemperaturne vatrostalne materijale prema kontinuiranoj radnoj temperaturi i kemiji peći, a zatim prema gustoći i toplinskoj vodljivosti. Obloga koja ima pretjerano specificiranu temperaturu, ali pregusta na masi troši energiju u svakom ciklusu; obloga s nedovoljno specificiranim kemijskim sastavom ili skupljanjem pokvari se u roku od nekoliko mjeseci, bez obzira na cijenu.

Dva pravila pokrivaju većinu specifikacija: klasifikacijska temperatura je rezultat ispitivanja, a ne ocjena usluge, a vruća površina mora biti odabrana za najgori sat koji će peć ikada doživjeti, a ne prosječni dan.

Usporedbu u nastavku vrijedi napraviti prije cijene. Brojke su tipični objavljeni rasponi za uobičajene komercijalne ocjene; raspon materijala za toplinsku izolaciju detaljnije pokriva opcije temeljene na vlaknima.

Temperaturna klasa je na prvom mjestu, a sve ostalo na drugom

Literatura o vatrostalnim materijalima odvaja normalne vatrostalne materijale s temperaturama taljenja oko 1580–1780 °C (šamot je standardni primjer) od visoko vatrostalnih materijala na otprilike 1780–2000 °C (tipovi na bazi kromita). Temperatura taljenja vam govori da se materijal neće rastopiti; vrlo malo govori o tome hoće li obloga preživjeti pet godina vožnje. Za vlaknastu izolaciju ekvivalentni broj je klasifikacijska temperatura, mjerena 24-satnim testom skupljanja, a kontinuirani rad obično je postavljen 100–150 °C ispod nje.

Materijal
Kontinuirano korištenje
Nasipna gustoća
Gdje stane
Tipičan način kvara
Šamotna opeka (42–45% Al2O3)
≤1300 °C
2,1–2,3 g/cm³
Abrazijske i alkalne zone
Lomljenje nakon vožnje biciklom
Opeka s visokim udjelom glinice (70–80%)
≤1500–1600 °C
2,5–2,8 g/cm³
Nosivi vruća lica
Pukotine od toplinskog udara
Pokrivač od aluminijevih silikatnih vlakana (razred 1260)
1100-1150 °C
96–128 kg/m³
Backup i vruće lice male mase
Skupljanje iznad ocjene
Ploča od aluminijevih vlakana (razred 1400)
1250-1300 °C
300–400 kg/m³
Kruto vruće lice, šaržne peći
Rubno pucanje na sidrima
Polikristalno mulitno vlakno (razred 1600)
1450-1500 °C
130–200 kg/m³
1500–1600 °C komore
Kontrola troškova i prašine
Nano mikroporozna ploča
≤1000 °C
200–240 kg/m³
Tanka potpora u uskim šupljinama
Gubitak vakuuma ako je probušen
Napomena u tablici: vrijednosti kontinuirane uporabe pretpostavljaju čistu oksidirajuću atmosferu; reducirajući plinovi, alkalijske pare i spojevi olova ili bora smanjuju upotrebljiv strop i zahtijevaju promjenu stupnja radije nego deblju oblogu.

Vlakna naspram opeke: Skladištenje topline je skriveni trošak

Pohranjena toplinska ljestvica s gustoćom, specifičnom toplinom i debljinom sloja stvarno natopljenog temperaturom. Za oblogu od 200 mm zagrijanu na otprilike 1000 K, potpuno natopljeni sloj guste šamotne opeke drži reda veličine 100–120 kWh po kvadratnom metru, izolacijska šamotna opeka od 0,8 g/cm³ oko 40–50 kWh, a sustav vlakana od 128 kg/m³ samo 6–8 kWh. U peći koja radi svakodnevno, ta razlika obično nadmašuje gubitke na zidu.

100
45
7
Gusta šamotna opeka
IFB, 0,8 g/cm³
Vlaknasti modul, 128 kg/m³
Indeks: pohranjena toplina u natopljenom sloju obloge od 200 mm, gusta opeka = 100.

Kompromis je mehanički. Vlakno nema nosivost, erodira pod djelovanjem plina velike brzine i ne smije doći u dodir s rastaljenim metalom ili teškom troskom. Izvedivi uzorak je vruća površina od vlakana s gustom zonom trošenja od opeke ili lijevanog materijala u koju ulazi naboj ili plamen, i potpora od vlakana gdje je jedini posao zadržavanje topline.

NC Ceramic Fiber Blanket for Thermal Insulation Backup NC pokrivač od keramičkih vlakana za pomoćnu toplinsku izolaciju Pregledajte ovu dvostruku iglanu deku gdje vlakna služe kao podrška za zadržavanje topline, a ne nosivo vruće lice; stupnjevi raspona 1260–1600°C. Pogledajte proizvod →

Što Vatrostalna podatkovna tablica mora dokazati

Većina grešaka u specifikaciji stiže na podatkovnu tablicu kao nejasne oznake, a ne brojevi koji nedostaju. Provjerite ovih šest stavki prije odobravanja ocjene:

  • Temperatura ispitivanja skupljanja. Brojka od 3% malo znači osim ako nije navedena nakon 24 sata na vašoj zadanoj točki, a ne na klasifikacijskoj temperaturi.
  • Vodljivost na srednjoj temperaturi. Navedene vrijednosti trebaju navesti srednju vrijednost, na primjer 0,12–0,20 W/m·K na 800 °C srednja vrijednost za pokrivač od 128 kg/m³; broj od 25 °C je marketing.
  • Kemija. Sadržaj Al2O3 odvaja materijal stupnja 1260 od materijala stupnja 1400, a Fe2O3 ispod oko 0,5% važan je ako su prisutne redukcijske atmosfere ili vodik.
  • Sadržaj snimke. Iznad otprilike 20% nevlaknastih čestica, deke se loše nose i bacaju prašinu tijekom rezanja.
  • Tolerancija gustoće i debljine. Tipično ±10% na gustoću i ±2 mm ili ±5% na debljinu; lagani valjak isporučen s 10% ispod nazivne gustoće gubi mjerljiv udio svoje izolacijske vrijednosti.
  • Raspon izgaranja veziva. Organska veziva izgaraju između otprilike 200 i 350 °C, tako da je za prvo zagrijavanje potrebna ventilacija i spora rampa.

Daske su praktičan odgovor gdje vruća strana mora ostati ravna i zadržati oblik, na primjer u šaržnom prigušnici ili palubi peći. Oni koštaju više po kvadratnom metru od pokrivača i manje opraštaju na sidrima, tako da je pregled crteža važan koliko i ocjena materijala.

Alumina Ceramic Fiber Board for Flat Hot-Face Linings Ploča od aluminijevih keramičkih vlakana za ravne vruće obloge Razmotrite ovu ploču gdje ravna, vruća površina koja drži oblik mora biti otporna na plamen i protok plina; dostupno u klasama NC1260–NC1800. Pogledajte proizvod →

Gdje tonaža ide: Primjena Split

Potražnja za visokotemperaturnim vatrostalnim materijalima prati industrije koje kontinuirano izvode vruće procese. Podjela u nastavku je indikativni obrazac za potrošnju u teškoj industriji, koristan za prosuđivanje koje uvjete usluge dobavljač najčešće ispunjava, a ne statističko istraživanje.

  • Željezo i čelik — oko 34%
  • Keramika i staklo — oko 21%
  • Petrokemija i rafinerija — oko 15%
  • Obojeni metali — oko 12%
  • Toplinska obrada i snaga — oko 10%
  • Laboratorij i ostalo — oko 8%

Pročitajte to kao savjet o načinima kvara. Korisnici čelika i cementa brinu se o alkalnom napadu i abraziji; korisnici keramike i stakla zabrinuti su zbog kontaminacije i toplinskog šoka; laboratorijski i pilot korisnici brinu o fleksibilnosti malih serija i ponovljivoj ujednačenosti temperature. Dobavljač čiji je katalog izgrađen oko komora za električne peći obično će biti jači u posljednjoj skupini nego u otpornosti na trosku.

Slijed odabira u pet koraka

Pokretanje redoslijeda izbjegava uobičajenu pogrešku odabira materijala prije nego što je dužnost zapisana.

1. Napiši dužnost

Vršna temperatura i vrijeme zadržavanja, atmosfera, zagađivači, mehaničko opterećenje, brzina plina i koliko često peć radi ciklusima tjedno.

2. Pretvori s marginom

Postavite kontinuiranu upotrebu 100–150 °C iznad radne zadane vrijednosti za vlakna ili jednu klasu fuzije iznad vršne vrijednosti za opeku.

3. Odaberite arhitekturu

Samo vlakna, vlakna preko IFB-a ili gusta površina za trošenje s rezervnom vlaknom. Nacrtajte raspored sidra prije naručivanja materijala.

4. Provjerite podatke

Skupljanje pri zadanoj točki, vodljivost pri srednjoj temperaturi, kemija, tolerancija gustoće i izvješće o ispitivanju serije povezano s isporučenom serijom.

5. Planirajte prvi nastup

Krivulja sagorijevanja veziva, dilatacijski spojevi, točke držanja i ventilacija, pismeno dogovoreni prije početka ugradnje.

Tamo gdje je potrebna najviša temperatura, polikristalna mulitna vlakna nose vruću površinu na 1500–1600 °C bez gubitka mase kao cigla, po cijeni koja ima smisla samo kada je komora mala, ciklusi su česti ili je čistoća važna. Također je najosjetljiviji stupanj na kontaminaciju, tako da se atmosfera u peći i praksa punjenja moraju pošteno pregledati.

Polycrystalline Mullite Fiber Cotton for High-Temperature Insulation Pamuk od polikristalnih mulitnih vlakana za izolaciju na visokim temperaturama Koristite ovo lagano vlakno od 72% aluminijevog oksida pri radnoj temperaturi od 1500–1700°C i niskoj masi; pregled atmosfere i naplata za osjetljivost na kontaminaciju. Pogledajte proizvod →

Detalji instalacije, održavanja i usklađenosti

Većina prijevremenih kvarova obloge su kvarovi ugradnje, a ne kvarovi materijala. One koje se ponavljaju vrijedi navesti za svaki pregled nabave:

  • Dilatacijske spojnice. Ostavite otprilike 1,5–2% duljine obloge na 1200 °C i više; čvrsto pričvršćena vlaknasta podstava kopča se i otvara praznine na modulima.
  • Nagib sidra i razmak. 304 nehrđajući do oko 800 °C, 310 do oko 1100 °C, keramička sidra iznad toga, obično na 200-300 mm središta.
  • vlaga. Vlažna vlakna gube velik dio svoje izolacijske vrijednosti i mogu se raspuknuti pri prvom zagrijavanju; čuvajte zatvoreno i na suhom i nikada ga ne postavljajte u natopljenu školjku.
  • Ritam pregleda. Tromjesečne vizualne provjere vrućih točaka i brtvi na vratima, plus godišnje termičko snimanje, otkrivaju praznine skupljanja prije nego što postanu deformacija ljuske.
  • Dokumentacija. Zatražite opseg certifikata ISO 9001 i bilo koju CE deklaraciju vezanu uz stvarni proizvod i standard ispitivanja, a ne generičku izjavu tvrtke; zatražite aktualni sigurnosni list za vlaknasti materijal.
  • Kontrola prašine. Vatrostalna keramička vlakna od aluminij-silikata klasificiraju se u nekim jurisdikcijama kao sumnjiva kancerogena, stoga rezanje treba biti zatvoreno ili mokro, uz ekstrakciju i zaštitu dišnih puteva na licu mjesta.

Promjene detalja instalacije izmjerile su izvedbu više nego što većina kupaca očekuje. Poravnanje modula, kompresija spoja i ugradnja sidra odlučuju hoće li izračunata vodljivost preživjeti kontakt sa stvarnom peći; praktične provjere navedene su u ovome deka od keramičkih vlakana vodilica za oblaganje peći .

Izvedivo pravilo za visokotemperaturne vatrostalne materijale je navesti ovim redoslijedom: opterećenje, kemija, kontinuirana temperatura, zatim gustoća i cijena. Ako ponuda ne može navesti skupljanje na vašoj zadanoj točki i vodljivost na imenovanoj srednjoj temperaturi, ocjena je neprovjerena bez obzira na to koliko cijena izgleda privlačno. Kupite oblogu koja odgovara ciklusu koji peć zapravo radi i uštedu uložite u sidra, dilatacijske spojeve i dokumentirano prvo zagrijavanje, gdje je najmanja vjerojatnost da će se izgubiti.

Preporučeni članci
  • Koji su glavni problemi s pločama od aluminijskih silikatnih vlakana?

    Introduction: Materijal od aluminijskih silikatnih vlaknastih ploča trenutno je izolacijski materijal visokih performansi. Vlaknaste ploče od aluminijskog silikata imaju...

  • Koje su karakteristike ploča od aluminijskih silikatnih vlakana?

    Introduction: Proizvodi od aluminijskih silikatnih vatrostalnih vlakana izrađuju se selektivnom preradom piroksena, taljenjem na visokoj temperaturi, oblikovanjem puhanje...

  • Kakva je struktura ploče od keramičkih vlakana s visokim sadržajem glinice?

    Introduction: 1、 Oblikovana obloga peći od keramičkih vlakana za ploču od keramičkih vlakana s visokim sadržajem glinice Oblikovana obloga peći od keramičkih...

KONTAKTIRAJTE NAS